TR  |  ENG
Diğer Hizmetlerimiz

Diğer Hizmetlerimiz

Sabit Telefon Hizmetlerimiz ve Data Hizmetlerimizin tamamlayıcısı olan ve müşterilerimizin butik ihtiyaçları kapsamına giren IP Santral, IP Telefon, Çağrı Merkezi Yazılımı ve CRM ihtiyaçlarınızla ilgili çözümlerimiz için lütfen bizimle temasa geçiniz.

a) Beni Kim Aradı Derdine Son! 

Vestel Telekom’un telefon trafiği yüksek olan santrallere entegre ettiği sistem sayesinde bir dahiliden dışarıdaki bir kişi arandığında, o kişi arandığı sırada müsait olmayıp, müsait olduğunda şirketin pilot numarasını geri aradığında isterse kendisini arayan dahiliye direk olarak ulaşabiliyor.

b) Hastaneler Vestel Telekom’u Tercih Ediyor

Sabit Telefon Hizmetini Vestel Telekom’dan alacak hastanelere çok özel tarifeler sunuyoruz. Üstelik gerekli olan ekipmanlar bizden. Hastanelerin poliklinik randevu verimliliğini arttıran ‘’Randevu Hatırlatma Sistemi’’ çözümü konusunda destek sağlıyoruz.

c) İnternetim Kesilirse Çağrılarım Ne Olacak? 

Vestel Telekom’dan Sabit Telefon Hizmeti alan firmalar artık rahat. İnternetleri kesilse dahi gelen ve giden çağrılarını analog veya GSM hatları üzerinden otomatik olarak yedekliyorlar.

d) Alo Belediyem Şikayet ve Talep Takip Sistemi

Vestel Telekom’un Belediye’ler için geliştirdiği Alo Belediyem Şikayet ve Talep Takip Sistemi sayesinde Belediyeler vatandaşlarının şikayet ve taleplerini etkin bir şekilde takip edip sonuçlandırabiliyor. Alo Belediyem Şikayet ve Talep Takip Sisteminin özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Yapılan telefon görüşmelerinin ses kayıtlarının tutulması
  • Alınan şikayet ve taleplerin ilgili birimlere aktarılması ve geri bildirimin yapılması
  • Alınan, sonuçlanan ve sonuçlanmayan şikayet ve taleplerin ilgili birimler bazında raporlanması
  • Vatandaşların bilgilerinin tutulması ve aynı numaradan arayan vatandaşa ismiyle hitap edilebilmesi
  • ‘’Alo Belediyem Şikayet ve Talep Takip Sistemi’’nin mevcut çağrı merkezi veya santrale entegre edilmesi