TR  |  ENG

Sıkça Sorulan Sorular

Sabit numara taşıma, mevcutta kullanmakta olduğunuz sabit numaranız değişmeden mevcut operatörden farklı bir operatöre taşınmasıdır.  Sabit numara taşıma işlemi sonrasında hizmet aldığınız mevcut operatörünüzle aranızdaki ticari ve fiziki bağlantı ortadan kalkacak, mevcut numaranızla ilgili hizmet yeni operatörünüz tarafından sağlanacaktır.

Taşınmadan önce mevcut operatörünüzün sağladığı analog hatlar üzerinden hizmet verilirken, taşındıktan sonra numaranıza gelen çağrılar internet hattınız üzerinden tarafınıza ulaştırılır.

Santraliniz IP tabanlı bir santralse ve şirketinizde ses için kullanılabilecek bir internet hattınız varsa numaranızı Vestel Telekom’a taşıyabilirsiniz.  Santraliniz analog bir santral ise Vestel Telekom olarak numaranızı taşıyabilmeniz için gerekli olan Vestel gateway cihazı tarafımızdan koşulsuz-taahhütsüz konsinye olarak verilmektedir.

• Sabit olduğunuz sabit numaranızı değişmeden ve lokasyon bağımlılığı olmadan kullanabilirsiniz.

• Sabit numara taşımada herhangi bir taşıma, kurulum ve abonelik ücreti yoktur.

• Aylık sabit ücret ödemesi yoktur.  Tamamen ücretsiz bir servistir.

• Sabit numaranızı taşımanızın ardından eski operatörünüzle olan tüm fiziksel ve ticari bağlantınız ortadan kalkar.  Dolayısıyla taşımış olduğunuz numaralarla ilgili eski operatörünüz artık hiç bir şekilde size fatura gönderemez ve eski operatörünüzün lokasyonuna çektiği telefon hattı kesilir.

• Taşıdığınız tek bir numaraya eskiden aynı anda sadece bir çağrı gelirken taşıma sonrasında aynı anda sınırsız sayıda çağrı alabilirsiniz.  Aynı anda alabileceğiniz çağrı sayısının limiti internet hızınızla sınırlıdır.

• Sabit numaranızın Vestel Telekom’a taşınması sürecinde hiç bir kesinti yaşanmaz.

Şirketinize Vestel Telekom tarafından coğrafi numara (0212, 0216, 0312, 0232) veya coğrafi olmayan numara (0850) tahsis ettirebilirsiniz.  Şirketinize tahsis edilen bu numaraların şirketinize herhangi bir maliyeti olmamaktadır.

Hayır.  Sabit numaranızı Vestel Telekom’a taşımadan da Vestel Telekom’un düşük tarifeli dış arama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

• Şirketinize tahsis edilen sabit numaranızı istediğiniz lokasyonda kullanabilirsiniz.

• Sabit numara tahsisinde herhangi kurulum ve abonelik ücreti yoktur.

• Aylık sabit ücret ödemesi yoktur.  Tamamen ücretsiz bir servistir.

• Şirketinize tahsis edilen tek bir numaraya aynı anda sınırsız sayıda çağrı alabilirsiniz.  Aynı anda alabileceğiniz çağrı sayısının limiti internet hızınızla sınırlıdır.

0850’li coğrafi konumdan bağımsız numaralar son dönemlerde kurumsal şirketler ve çağrı merkezleri tarafından 444’lü numaraların yerine tercih edilmektedir.  0850’li numara kullanmanın avantajları aşağıdaki gibidir;

a) 444’lü numaraların aksine 0850’li numaralarda kurulum, tahsis ve aylık sabit ücret uygulaması yoktur.

b) 0850’lü numaralara gelen aramalarda 0850’li numaranın sahibine herhangi bir maliyet yansımamaktadır.

c) Ücret sadece arayan kişiye aittir.

d) Arayan kişinin ücretlendirmesi arayan kişinin sabit veya gsm paket dakikalarından düşmekte olduğu için herhangi bir ilave maliyet söz konusu değildir.

e) 444’lü numaraların kurulum ve aylık sabit maliyetleri yüksektir. 444’lü bir numaraya bağlı olarak en az 5 adet sabit numara tanımlaması yapılması gerekir.  Operatörün rastgele/sıradan vereceği 444′lü bir numara ve zorunlu olarak en az almanız gereken 5 hat için toplam 1.829 TL tahsis bedeli ödenir. (Örneğin; Sizin seçeceğiniz 444′lü bir numara ve toplam eş zamanlı 20 adet çağrı alabilmek adına almanız gereken 20 adet hat için ödeyeceğiniz toplam tutar ise 7.316 TL’dir.) Aynı zamanda bulunulan il dışından 444’lü numaraya gelen tüm aramalar için arayan kişinin yanı sıra 444 ‘lü numara sahibine de dakikası 1,59 Kuruş yönlendirme ücreti yansımaktadır.

f) 0850 ‘li numaralar ip üzerinden hizmet almaktadır. Ip tabanlı olduğu için herhangi bir fiziksel sınırı yoktur. Yani 0850 ‘li tek bir numara üzerinden eş zamanlı olarak yüksek kapasitede çağrı alınabilmektedir.  444 ‘lü numaralar, analog (PSTN) sabit hatlar üzerine tanımlı numaralardır. 444’lü bir numaranın altında en az 5 adet sabit numara tanımlaması yapılması gerekir. 444 ‘lü bir numara üzerinden eş zamanlı oluşturulabilecek çağrı sayısını, altında tanımlı olan sabit hat sayısı belirlemektedir. (Örneğin 5 hat tanımlıysa eş zamanlı oluşacak 6. çağrı için numaranız meşgul olur.)

Vestel Telekom'dan Sabit Telefon Hizmeti alan firmalar artık rahat. İnternetleri kesilse dahi gelen ve giden çağrılarını analog veya GSM hatları üzerinden otomatik olarak yedekliyorlar.